30-31-may kunlari Samarqand viloyati Jomboy tumanida Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, vazirlik huzuridagi Raqamli transformatsiya markazi hamda viloyat hokimligi tomonidan tashkil etilgan "PROM PRO Expo 2023" hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi va Sanoatchilar forumi bo‘lib o'tdi.
Ushbu tadbir yirik tarmoq korxonalari hamda kichik va xususiy biznes korxonalari o‘rtasida import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni yetkazib berish bo‘yicha kooperatsiya aloqalarini kengaytirishga qaratilgan.
Tadbirnining ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi o‘rinbosari Galina Saidova va Samarqand viloyati hokimligi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Jomboy tumanidagi “Sof Expo Samarkand” ko‘rgazmalar markazida bo‘lib o‘tayotgan yarmarkada bir yarim mingga yaqin korxonalar quyidagi yo‘nalishlarda o‘z mahsulotlarini namoyish etishdi.
- Avtomobilsozlik
- Qurilish materiallari
- Charm-poyabzal
- Mebelsozlik
- Elektrotexnika
- Turizm
- Oziq-ovqat sanoati
- Gilam mahsulotlari
Yarmarka doirasida shuningdek, 5 ta panel sessiya va 6 ta turli mavzudagi taqdimotlar bo'lib o'tdi. Avvalroq bu kabi hududiy yarmarkalar Jizzax va Buxoro viloyatlarida o‘tkazilgan edi va yil oxiriga qadar respublika bo‘ylab davom etadi.

The Samarkand region hosted a two-day inter-regional industrial fair "PROM PRO Expo 2023" and a forum of industrialists organized by the Ministry of investment, industry and trade, the Digital Transformation Center under the ministry and the Regional Municipality.
This event aims to expand cooperative relations between large network enterprises and small and private business enterprises for the supply of import substitutes.
The opening ceremony was attended by Deputy Adviser to the president of the Republic of Uzbekistan Galina Saidova and officials of the Samarkand region.
About one and a half thousand enterprises showed their products in the following directions at the Fair, which was held at The Exhibition Center “Sof Expo Samarkand” in the district of Jomboy.
- Automotive
- Building materials
- Leather-shoes
- Furniture
- Electrical engineering
- Tourism
- Food industry
- Carpet products
As part of the fair, there were also 5 panel sessions and 6 different themed presentations. Earlier, such territorial fairs were held in the regions of Jizzakh and Bukhara, and will continue throughout the Republic until the end of the year.