2022 yilning 14-18 noyabr kunlari “O‘zekspomarkaz” Milliy ko‘rgazmalar markazida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Toshkent shahar hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida tashkil etilgan Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev, Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev, sanoat va moliya kompaniyalari rahbarlari, tadbirkorlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Yarmarkada asosiy e'tibor mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlash, sanoatda kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish hamda mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar, shu jumladan, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulot turlarini o‘rganib chiqish, kelgusida sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish va ish ko‘lamini kengaytirish uchun buyurtmalar portfelini (shartnoma va memorandumlar) shakllantirishga qaratildi.
Tadbir davomida yirik sanoat va mahalliy korxonalar o‘rtasida yangi turdagi mahsulotlarni sanoat kooperatsiyasi asosida mahalliylashtirish bo‘yicha kelishuvlarga erishish hamda mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalarni byudjet tashkilotlarining davlat xaridlariga jalb qilish ham maqsad qilib olingan edi.
Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasida respublikaning 5 711 tadbirkorlik sub'ekti ishtirok etdi, 944 ta sanoat korxonasi o‘z stendlarida 9 350 turdagi mahsulotlarni namoyish etdi.
Tadbir doirasida Raqamli transformatsiya markazining Elektron kooperatsiya portali orqali jami 3,03 trln so‘mlik 3305 ta hamkorlik to‘g‘risida bitim tuzilib, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik va o‘rta biznes sub'ektlari o‘rtasida 1,1 trln so‘mlik 207 ta memorandum imzolandi.
Yarmarka doirasida mahsulotni o‘zlashtirishda uslubiy, texnik va texnologik ko‘maklashish orqali xususiy korxonalarni “shatakka olish” yangi yondashuvi asosida 8 ta tarmoq korxonasi 164 ta mahalliy tadbirkor bilan ko‘plab mahsulotlar bo‘yicha muzokaralar olib bordi.
Shu bilan birga, investitsiya loyihalarini amalga oshirishda mahalliy kontentni ko‘paytirish va tovarlar va xizmatlar importini kamaytirish maqsadida 10 ta investitsiya loyihasi tashabbuskori tomonidan umumiy qiymati qariyb 400 mlrd so‘mlik 98 turdagi tovar va xizmatlar (metall konstruktsiyalar, transformatorlar, nasoslar, konditsionerlar, ventilyatsiya tizimlari, kabelь mahsulotlari, stanoklar, quvurlar va hokazolar) aniqlab olindi.
Yarmarka kunlari davomida 16 ta soha mahalliylashtirishni chuqurlashtirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirish imkoniyatlariga oid щz taqdimotlarini o‘tkazdi. Shuningdek, namoyish etilgan va import qilinayotgan mahsulotlar namunalarini tadbirkorlik sub'ektlari tomonidan o‘zlashtirish bo‘yicha B2B hamda В2G shaklida muzokaralar olib borish va hamkorlik bitimlari tuzish jarayonlarida O‘zbekiston Respublikasi Elektron kooperatsiya portali mutaxassislari tomonidan amaliy yordam ko‘rsatildi.
Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi doirasidagi tadbir yakunida 11 nominatsiya bo‘yicha tashkilotchilar tomonidan eng yaxshi ishtirok etgan korxonalar e'lon qilinib, tashakkurnoma va qimmatbaho sovg‘alar topshirildi.
Bundan tashqari, 2023 yilgi Davlat investitsiya dasturi doirasida amalga oshiriladigan yirik hududiy loyihalarni shakllantirish ham ushbu yarmarka davomida aniqlanadigan ustuvor yo‘nalish va tashabbuslarga asoslanishi ta'kidlandi.
Mazkur tadbirlarning barchasi nafaqat yirik tarmoq korxonalari va hududiy tadbirkorlik sub'ektlari o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini rivojlanishiga, balki ishtirokchilarga respublikada ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar to‘g‘risidagi axborotlarni taqdim etish, yangi shartnomalar imzolash, hamkorlikdagi istiqbolli loyihalarni rejalashtirish uchun o‘ziga hos erkin savdo maydoni bo‘lib xizmat qiladi.

С 14 по 18 ноября 2022 года в Национальном выставочном центре «Узэкспоцентр» состоялась Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с хокимиятом города Ташкента и Центром цифровой трансформации.
На церемонии открытия ярмарки приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, хоким города Ташкента Жахонгир Ортикходжаев, руководители отраслевых и финансовых компаний, предприниматели и представители СМИ.
Основное внимание на ярмарке уделялось поддержке местных производителей, развитию кооперационных связей в промышленности, изучению видов продукции, производимой местными предприятиями, включая малый бизнес и частное предпринимательство, а также, налаживанию промышленной кооперации и формированию портфеля заказов (заключения договоров и меморандумы) для расширения объема работ в будущем.
Данное мероприятие также было нацелено на достижение договоренностей между крупными промышленными и местными предприятиями о локализации новых видов продукции на основе производственной кооперации и привлечении местных производителей к госзакупкам бюджетных организаций.
В Республиканской межотраслевой промышленной ярмарке приняли участие 5 711 субъектов предпринимательства республики, 944 промышленных предприятий на своих стендах выставили 9 350 видов продукции.
В рамках ярмарки через Электронный кооперационный портал Центра цифровой трансформации было заключено 3305 соглашений о сотрудничестве на общую сумму более 3,03 трлн сумов, а также подписаны 207 меморандумов на 1,1 трлн сумов между субъектами малого и среднего бизнеса, желающими производить импортозамещающую продукцию.
Также, в рамках ярмарки 8 отраслевых предприятий провели переговоры с 164 местными предпринимателями по многим видам продукции на основе нового подхода «взятия на буксир» частных предприятий с оказанием методического, технического и технологического содействия в освоении продукции.
Вместе с тем, с целью увеличению локального контента при реализации инвестиционных проектов и сокращения импорта товаров и услуг 10 инициаторами инвестпроектов были определены отечественные поставщики 98 видов товаров и услуг (металлоконструкции, трансформаторы, насосы, кондиционеры, вентиляционные системы, кабельная продукция, станки, трубы и др.) на общую сумму около 400 млрд сумов.
В дни ярмарки 16 отраслей представили свои презентации о возможностях углубления локализации и расширения производственной кооперации. Также, специалистами Центра цифровой трансформации была оказана практическая помощь в процессе проведения переговоров в формате B2B и В2G для заключения договоров о сотрудничестве по осваиванию субъектами предпринимательства импортируемых и представленных на выставке образцов.
В завершении мероприятия в рамках Республиканской межотраслевой промышленной ярмарки в 11 номинациях организаторами были объявлены лучшие предприятия-участники и вручены благодарственные грамоты и ценные подарки.
Кроме того, отмечалось, что формирование инвестиционных программ в части реализации крупных региональных проектов на 2023 год также будет основываться на приоритетах и инициативах, заявленных в ходе данной ярмарки.
В целом, мероприятия такого характера, будут не только способствовать развитию кооперационных отношений между крупными и региональными предприятиями, но и послужат своего рода уникальной площадкой свободной торговли для предоставления участникам информации о продуктах, заключения новых контрактов и планирования перспективных совместных проектов.