2022 yil 20-21 oktyabr kunlari Navoiy shahrida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Navoiy viloyati hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi tashkil etildi.
Tadbirning ochilish marosimida Navoiy viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Normat Tursunov, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Olimxon Rustamov, “NKMK” AJ Boshqaruvi raisi – Bosh direktori Quvondiq Sanaqulov, sanoat va moliya kompaniyalari rahbarlari, tadbirkorlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘tkazilgan yarmarkada 1613 ta, shu jumladan 41 ta tarmoq va 1572 ta hududiy ishlab chiqarish korxonalari ishtirok etdi. Unda tog‘-kon metallurgiya, elektrotexnika, kimyo sanoati va qurilish materiallari sanoati mahsulotlari namoyish etildi. Shu bilan birga, yarmarkada energetika, metallurgiya sohasi va boshqa korxonalar ham o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etdi.
Yarmarka doirasida Raqamli transformatsiya markazining Elektron kooperatsiya portali orqali jami 512,1 mlrd so‘mlik 507 ta hamkorlik shartnomasi tuzildi, shuningdek, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari o‘rtasida 1,8 mlrd so‘mlik 2 ta memorandum imzolandi.
O‘z navbatida, yarmarka davomida Raqamli transformatsiya markazi mutaxassislari tomonidan B2B shaklida muzokaralar olib borish va hamkorlik bitimlarini tuzishi bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatildi.
Ta'kidlash kerakki, mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, sog‘lom raqobat muhitini yaratish bobida qator islohotlar joriy etilmoqda. Albatta o‘z o‘rnida iqtisodiy taraqqiyotning ajralmas qismi bo‘lgan mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, milliy brendlarni ilgari surish hamda xalqaro maydonda ularning mavqei mustahkamlanishiga erishish juda katta ahamiyat kasb etadi.

20-21 октября 2022 года в городе Навоий состоялась региональная межотраслевая ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с хокимиятом Навоийской области и Центром цифровой трансформации.
На церемонии открытия приняли участие и.о. хокима Навоийской области Нормат Турсунов, заместитель министра инвестиций и внешней торговли Олимхон Рустамов, Председатель правления – генеральный директор АО "НГМК" Кувондик Санакулов, руководители промышленных и финансовых компаний, предприниматели и представители СМИ.
На прошедшей ярмарке участвовало 1613 предприятий, из них 41 отраслевых и 1572 региональных. На мероприятии были представлены отрасли горно-металлургии, электротехники, химической промышленности и строительных материалов, а также энергетической, металлургической отрасли и др.
В ходе ярмарки через Электронный кооперационный портал Центра цифровой трансформации, было заключено 501 соглашение о сотрудничестве на общую сумму 512,1 млрд сумов, а также подписано 2 меморандума на 1,8 млрд сумов между субъектами малого и среднего бизнеса, желающими производить импортозамещающую продукцию.
В свою очередь, специалистами Центра цифровой трансформации была оказана практическая помощь в проведении В2В переговоров и заключении договоров о сотрудничестве.
Необходимо отметить, что в нашей стране проводятся реформы, направленные на развитие предпринимательства и создание здоровой конкурентной среды. Безусловно, важно поддерживать местных производителей, которые являются неотъемлемой частью экономического развития, продвигать национальные бренды и укреплять их позиции на международной арене.