2022 yil 20-21 oktyabr kunlari Navoiy shahrida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Navoiy viloyati hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi tashkil etildi.
Tadbirning ochilish marosimida Navoiy viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Normat Tursunov, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Olimxon Rustamov, “NKMK” AJ Boshqaruvi raisi – Bosh direktori Quvondiq Sanaqulov, sanoat va moliya kompaniyalari rahbarlari, tadbirkorlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘tkazilgan yarmarkada 1613 ta, shu jumladan 41 ta tarmoq va 1572 ta hududiy ishlab chiqarish korxonalari ishtirok etdi. Unda tog‘-kon metallurgiya, elektrotexnika, kimyo sanoati va qurilish materiallari sanoati mahsulotlari namoyish etildi. Shu bilan birga, yarmarkada energetika, metallurgiya sohasi va boshqa korxonalar ham o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etdi.
Yarmarka doirasida Raqamli transformatsiya markazining Elektron kooperatsiya portali orqali jami 512,1 mlrd so‘mlik 507 ta hamkorlik shartnomasi tuzildi, shuningdek, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari o‘rtasida 1,8 mlrd so‘mlik 2 ta memorandum imzolandi.
O‘z navbatida, yarmarka davomida Raqamli transformatsiya markazi mutaxassislari tomonidan B2B shaklida muzokaralar olib borish va hamkorlik bitimlarini tuzishi bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatildi.
Ta'kidlash kerakki, mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, sog‘lom raqobat muhitini yaratish bobida qator islohotlar joriy etilmoqda. Albatta o‘z o‘rnida iqtisodiy taraqqiyotning ajralmas qismi bo‘lgan mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, milliy brendlarni ilgari surish hamda xalqaro maydonda ularning mavqei mustahkamlanishiga erishish juda katta ahamiyat kasb etadi.

On October 20-21, 2022, the regional inter-industry fair was organized in Navoi city with the cooperation of the Ministry of investment and foreign trade of the Republic of Uzbekistan, the municipality of Navoi region and the Center for digital transformation.
The opening ceremony was attended by Normat Tursunov, acting governor of Navoi region, Olimkhan Rustamov, Deputy Minister of investments and foreign trade, Kuvondiq Sanakulov, chairman of the board of NKMK JSC, heads of industrial and financial companies, entrepreneurs and media representatives.
The Fair was attended by 1,613 enterprises, including 41 industries and 1,572 regional production enterprises. It featured products from mining metallurgy, Electrical Engineering, Chemical Industry and building materials industry. At the same time, energy, metallurgical and other enterprises also participated in the fair with their products.
In the framework of the fair, 507 cooperation agreements were concluded with a total of 512.1 billion soums through the Electronic cooperation portal of the Digital Transformation Center, as well as 2 memoranda of 1.8 billion soums between small businesses and private entrepreneurs who expressed a desire to produce import substitutes.
In turn, during the fair, practical assistance was provided by The Specialists of the Digital Transformation Center to negotiate and conclude cooperation agreements in the form of B2B.
It should be noted that a number of reforms are being introduced in the chapter on the development of entrepreneurship in our country, the creation of a healthy competitive environment. In its place, of course, it is of great importance to support domestic manufacturers, promote national brands and achieve the strengthening of their position in the international arena, which is an integral part of economic development.