2022 yil 6-7 oktyabr kunlari Qarshi shahrida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Qashqadaryo viloyati hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida tashkil etilgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning ochilish marosimida Qashqadaryo viloyati hokimi Murodjon Azimov, sanoat va moliya kompaniyalari rahbarlari, tadbirkorlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Qayd etildiki, bu yarmarkalarni o‘tkazishdan asosiy maqsad – sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishda kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish, xo‘jalik yurituvchi sub'ektlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlik uchun qulay shart-sharoitlar yaratishdan iboratdir.
Ta'kidlash kerakki, yarmarkada 1593 ta korxona, shu jumladan 170 ta tarmoq va 1423 ta hududiy ishlab chiqarish korxonasi ishtirok etdi. Unda neftь va gaz, kimyo sanoati, elektr energetikasi hamda charm-poyabzal sanoati mahsulotlari namoyish etildi. Shu bilan birga, yarmarkada farmatsevtika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati korxonalari ham o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etdi.
Tadbir doirasida Raqamli transformatsiya markazining Elektron kooperatsiya portali orqali jami 409,1 mlrd so‘mlik 374 ta hamkorlik to‘g‘risida shartnoma tuzilib, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik va o‘rta biznes sub'ektlari o‘rtasida 52,4 mlrd so‘mlik 45 ta memorandum imzolandi.
O‘z o‘rnida, yarmarka davomida Raqamli transformatsiya markazi mutaxassislari tomonidan mavzuli taqdimot o‘tkazildi.
E'tirof etish joizki, bu kabi tadbirlar mamlakatimizning iqtisodiy salohiyatini yanada mustahkamlash, uning ishlab chiqarish va sanoat sohasini modernizatsiya qilish imkoniyatini yangi bosqichlarga olib chiqish, zamonaviy elektron tijorat tizimini takomillashtirishga, shuningdek, tadbirkorlarning, qolaversa doimiy ish va daromad bilan ta'minlangan oddiy fuqarolarning farovon hayot kechirishiga xizmat qilishi turgan gap.

6-7 октября 2022 года в городе Карши состоялась региональная межотраслевая ярмарка, организованная совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, хокимиятом Кашкадарьинской области и Центром цифровой трансформации.
На церемонии открытия мероприятия приняли участие хоким Кашкадарьинской области Муроджон Азимов, руководители промышленных и финансовых компаний, предприниматели и представители СМИ.
Отмечалось, что основной целью проведения такого рода ярмарок является развитие кооперационных отношений в производстве промышленной продукции, создание благоприятных условий для взаимодействия между хозяйствующими субъектами.
Следует отметить, что в ярмарке приняли участие 1593 предприятий, в том числе 170 отраслевых и 1423 региональных производственных предприятий. Представлены предприятия нефтегазовой, химической промышленности, электроэнергетики, а также кожевенно-обувной промышленности. На ярмарке со своей продукцией приняли участие также предприятия фармацевтической, текстильной и пищевой промышленности.
В рамках данного мероприятия через Электронный кооперационный портал Центра цифровой трансформации, было заключено 374 соглашений о сотрудничестве на общую сумму 409,1 млрд сумов, а также подписано 45 меморандумов на 52,4 млрд сумов между субъектами малого и среднего бизнеса, желающие производить импортозамещающую продукцию.
В свою очередь, во время ярмарки, специалистами Центра цифровой трансформации проведена тематическая презентация.
Следует отметить, что подобные мероприятия направлены на дальнейшее укрепление экономического потенциала нашей страны, выведение возможности модернизации ее производства и промышленности на новые этапы, совершенствование современной системы электронной коммерции, а также обслуживание комфортной жизни предпринимателей, а также обеспечение простых граждан постоянной работой и доходом.