2022 yil 6-7 oktyabr kunlari Qarshi shahrida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Qashqadaryo viloyati hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida tashkil etilgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning ochilish marosimida Qashqadaryo viloyati hokimi Murodjon Azimov, sanoat va moliya kompaniyalari rahbarlari, tadbirkorlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Qayd etildiki, bu yarmarkalarni o‘tkazishdan asosiy maqsad – sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishda kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish, xo‘jalik yurituvchi sub'ektlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlik uchun qulay shart-sharoitlar yaratishdan iboratdir.
Ta'kidlash kerakki, yarmarkada 1593 ta korxona, shu jumladan 170 ta tarmoq va 1423 ta hududiy ishlab chiqarish korxonasi ishtirok etdi. Unda neftь va gaz, kimyo sanoati, elektr energetikasi hamda charm-poyabzal sanoati mahsulotlari namoyish etildi. Shu bilan birga, yarmarkada farmatsevtika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati korxonalari ham o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etdi.
Tadbir doirasida Raqamli transformatsiya markazining Elektron kooperatsiya portali orqali jami 409,1 mlrd so‘mlik 374 ta hamkorlik to‘g‘risida shartnoma tuzilib, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik va o‘rta biznes sub'ektlari o‘rtasida 52,4 mlrd so‘mlik 45 ta memorandum imzolandi.
O‘z o‘rnida, yarmarka davomida Raqamli transformatsiya markazi mutaxassislari tomonidan mavzuli taqdimot o‘tkazildi.
E'tirof etish joizki, bu kabi tadbirlar mamlakatimizning iqtisodiy salohiyatini yanada mustahkamlash, uning ishlab chiqarish va sanoat sohasini modernizatsiya qilish imkoniyatini yangi bosqichlarga olib chiqish, zamonaviy elektron tijorat tizimini takomillashtirishga, shuningdek, tadbirkorlarning, qolaversa doimiy ish va daromad bilan ta'minlangan oddiy fuqarolarning farovon hayot kechirishiga xizmat qilishi turgan gap.

On October 6-7, 2022, the regional inter-sectoral industry fair was held in Karshi, organized by the Ministry of investment and foreign trade of the Republic of Uzbekistan, the municipality of Kashkadarya region and the Center for digital transformation.
The opening ceremony was attended by the governor of Kashkadarya region Murodzhan Azimov, heads of industrial and financial companies, entrepreneurs and media representatives.
It was noted that the main purpose of holding these fairs is to develop cooperative relations in the production of industrial products, to create favorable conditions for mutual cooperation between economic entities.
It should be noted that 1,593 enterprises took part in the fair, including 170 industries and 1,423 regional production enterprises. It featured products from oil and gas, chemical industry, electricity and leather-shoe industry. At the same time, enterprises of the pharmaceutical, textile and food industries also participated in the fair with their products.
Within the framework of the event, 374 cooperation agreements with a total of 409.1 billion soums were concluded through the Electronic cooperation portal of the Digital Transformation Center, and 45 memoranda of 52.4 billion soums were signed between small and medium-sized businesses that expressed a desire to produce import substitutes.
In its place, a thematic presentation was held during the fair by specialists from the Center for digital transformation.
It is worth noting that such activities serve to further strengthen the economic potential of our country, to bring the possibility of modernizing its production and industrial sphere to new stages, to improve the modern e-commerce system, as well as to ensure a comfortable existence of entrepreneurs, as well as ordinary citizens with constant work and income.