2023 yilning 12-15-dekabr kunlari “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar markazida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Toshkent shahar hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida tashkil etilgan Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev, Prezident maslahatchisi o‘rinbosari Galina Saidova, vazirlik hamda Toshkent shahar hokimligi mas'ul xodimlari, markaz mutasaddilari, shuningdek, sanoat va moliya kompaniyalari rahbarlari, tadbirkorlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ta'kidlanganidek, respublika iqtisodiyotining barqaror sur'atlarda o‘sishini ta'minlashda yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlarni ishlab chiqarish hamda korxonalar o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish orqali import hajmlarini optimallashtirish muhim ahamiyat kasb etadi.
Ushbu maqsadlarda Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi yangicha formatda tashkil etilib, mazkur yo‘nalishlarda katta hajmdagi o‘zgarishlar ro‘y berishiga sabab bo‘lmoqda.
“O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar markazida umumiy maydoni 15 000 kv.m.ni tashkil etgan ekspozitsiyalarda jami 4 627 ta tadbirkorlik sub'ektlari ishtirok etib, shulardan 763 ta ishlab chiqarish korxonasi o‘zlari tomonidan ishlab chiqarilgan 6 181 turdagi mahsulotlar bilan qatnashdi.
Yarmarka davomida tarmoqlar tomonidan import qilinayotgan hamda import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar, mahalliylashtirish bo‘yicha investitsiya loyiha takliflari, yangi loyihalar doirasida “mahalliy kontent” ulushini oshirishga alohida yondashildi.
Yarmarka yakunlari bo‘yicha qiymati ishlab chiqarish sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha 5,8 trln so‘mlik (2022 yilga nisbatan 1,8 barobar o‘sish) 2 486 ta shartnomalar tuzildi.
Bundan tashqari, Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi doirasida yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha umumiy qiymati 2,8 trln so‘mlik 392 ta o‘zaro hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Qayd etish joizki, amalga oshirilayotgan bu kabi chora-tadbirlar mamlakatimiz sanoatiga ijobiy ta'sir etib, ish o‘rinlarini yaratish, xom ashyoni qayta ishlashni chuqurlashtirish, yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, kichik tadbirkorlik sub'ektlari, ayniqsa, yangidan tashkil etilayotgan korxonalar mahsulotlariga bozor topishga ko‘maklashadi.

С 12 по 15 декабря 2023 года в Национальном выставочном центре «Узэкспоцентр» состоялась Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан совместно с хокимиятом города Ташкента и Центром цифровой трансформации.
На церемонии открытия приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, заместитель советника Президента Галина Саидова, ответственные сотрудники министерства и хокимията города Ташкента, работники центра, а также руководители промышленных и финансовых компаний, предприниматели и представители средств массовой информации.
Как было отмечено в ходе мероприятия, оптимизация объемов импорта за счет производства продукции с высокой добавленной стоимостью и развитие кооперационных отношений между предприятиями имеет большое значение в обеспечении устойчивого роста экономики республики.
В этих целях Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка, дающая импульс масштабным изменениям в отрасли, в этот раз была организована в новом формате.
На ярмарке, расположенной в общей сложности на 15 тысяч кв.м. приняли участие 4627 субъектов предпринимательства, из них 763 производственных предприятий представили в экспозициях 6181 наименований продукции собственного производства.
В ходе ярмарки особое внимание было уделено инвестиционным проектным предложениям по локализации импортной и импортозамещающей продукции, увеличению доли «локального контента» в рамках новых проектов.
По итогам Республиканской межотраслевой промышленной ярмарки заключено 2 486 договоров на сумму 5,8 трлн сум (рост в 1,8 раза по сравнению с 2022 годом).
Кроме того, в рамках ярмарки по освоению новой продукции подписано 392 меморандумов на общую сумму 2,8 трлн сум.
Следует отметить, что подобные мероприятия благоприятно влияют на развитие промышленности нашей страны, создание рабочих мест, углубление переработки сырья, запуск производства новых видов продукции, помогают субъектам малого предпринимательства, особенно вновь созданным предприятиям, найти рынок для сбыта своей продукции.