2023 yilning 12-15-dekabr kunlari “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar markazida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Toshkent shahar hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida tashkil etilgan Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev, Prezident maslahatchisi o‘rinbosari Galina Saidova, vazirlik hamda Toshkent shahar hokimligi mas'ul xodimlari, markaz mutasaddilari, shuningdek, sanoat va moliya kompaniyalari rahbarlari, tadbirkorlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ta'kidlanganidek, respublika iqtisodiyotining barqaror sur'atlarda o‘sishini ta'minlashda yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlarni ishlab chiqarish hamda korxonalar o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish orqali import hajmlarini optimallashtirish muhim ahamiyat kasb etadi.
Ushbu maqsadlarda Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi yangicha formatda tashkil etilib, mazkur yo‘nalishlarda katta hajmdagi o‘zgarishlar ro‘y berishiga sabab bo‘lmoqda.
“O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar markazida umumiy maydoni 15 000 kv.m.ni tashkil etgan ekspozitsiyalarda jami 4 627 ta tadbirkorlik sub'ektlari ishtirok etib, shulardan 763 ta ishlab chiqarish korxonasi o‘zlari tomonidan ishlab chiqarilgan 6 181 turdagi mahsulotlar bilan qatnashdi.
Yarmarka davomida tarmoqlar tomonidan import qilinayotgan hamda import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar, mahalliylashtirish bo‘yicha investitsiya loyiha takliflari, yangi loyihalar doirasida “mahalliy kontent” ulushini oshirishga alohida yondashildi.
Yarmarka yakunlari bo‘yicha qiymati ishlab chiqarish sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha 5,8 trln so‘mlik (2022 yilga nisbatan 1,8 barobar o‘sish) 2 486 ta shartnomalar tuzildi.
Bundan tashqari, Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi doirasida yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha umumiy qiymati 2,8 trln so‘mlik 392 ta o‘zaro hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Qayd etish joizki, amalga oshirilayotgan bu kabi chora-tadbirlar mamlakatimiz sanoatiga ijobiy ta'sir etib, ish o‘rinlarini yaratish, xom ashyoni qayta ishlashni chuqurlashtirish, yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, kichik tadbirkorlik sub'ektlari, ayniqsa, yangidan tashkil etilayotgan korxonalar mahsulotlariga bozor topishga ko‘maklashadi.

From December 12 to 15, 2023, the National Exhibition Center "Uzexpocenter" hosted the Republican Intersectoral Industrial Fair, organized by the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan together with the Tashkent city Khokimiyat and the Center for Digital Transformation.
The opening ceremony was attended by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev, Deputy Adviser to the President Galina Saidova, senior officials of the ministry and the khokimiyat of Tashkent, employees of the center, as well as heads of industrial and financial companies, entrepreneurs and representatives of the media.
As it was noted during the event, the optimization of import volumes through the production of high-value-added products and the development of cooperative relations between enterprises is of great importance in ensuring sustainable economic growth of the republic.
To this end, the Republican Intersectoral Industrial Fair, which gives impetus to large-scale changes in the industry, was organized this time in a new format.
The fair, located on a total of 15 thousand square meters, was attended by 4627 business entities, of which 763 manufacturing enterprises presented 6181 items of their own production in expositions.
During the fair, special attention was paid to investment project proposals for the localization of imported and import-substituting products, and an increase in the share of "local content" within the framework of new projects.
According to the results of the Republican Intersectoral Industrial Fair, 2,486 contracts worth 5.8 trillion soums were concluded (an increase of 1.8 times compared to 2022).
In addition, 392 memoranda totaling 2.8 trillion soums were signed within the framework of the fair for the development of new products.
It should be noted that such events have a positive impact on the development of industry in our country, the creation of jobs, the deepening of processing of raw materials, the launch of production of new types of products, help small businesses, especially newly established enterprises, to find a market for their products.