2022 yil 25-26 avgust kunlari Nukus shahrida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va Vazirlar Kengashi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Raqamli transformatsiya markazi bilan hamkorlikda hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi o‘tkazildi.
Tadbir marosimini Qoraqalpog‘iston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Baxitjan Xabibullayev ochib berdi. Unda sanoat va moliya kompaniyalar rahbarlari, tadbirkorlar, ishbilarmonlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘tkazilgan yarmarkada 1410 dan ortiq, shu jumladan 130 ta tarmoq va 1268 ta hududiy ishlab chiqarish korxonasi ishtirok etdi. Unda tabiiy va mineral resurslarni chuqur qayta ishlash, neft-kimyo sanoati mahsulotlari, qurilish materiallari, elektr energiyasi va elektr texnikasi, shuningdek, to‘qimachilik, mebel va oziq-ovqat sanoati mahsulotlari namoyish etildi.
Qayd etish joizki, yarmarka doirasida Raqamli transformatsiya markazining Elektron kooperatsiya portali orqali jami 203,2 mlrd so‘mlik 607 ta hamkorlik shartnomasi tuzildi, shuningdek, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik va o‘rta biznes sub'ektlari o‘rtasida 25,1 mlrd so‘mlik 18 ta memorandum imzolandi.
Shu bilan birga yarmarka davomida tarmoqlar va hududlarda sanoat salohiyatini oshirishga qaratilgan mavzuli taqdimotlar, mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan B2B formatida uchrashuvlar ham o‘tkazildi.

25-26 августа 2022 года в г. Нукусе состоялась региональная межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Жокаргы Кенесом и Советом Министров Республики Каракалпакстан, Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Центром цифровой трансформации.
Мероприятие открыл министр инвестиций и внешней торговли Республики Каракалпакстан Бахытжан Хабибуллаев. В нем участвовали руководители промышленных и финансовых компаний, предприниматели, бизнесмены и представители средств массовой информации.
На прошедшей ярмарке приняли участие более 1410 предприятий, в том числе 130 отраслевых и 1268 региональных производственных предприятий. На ней была представлена продукция глубокой переработки природных и минеральных ресурсов, нефтехимической промышленности, строительных материалов, электроэнергии и электротехники. Также, на ярмарке были выставлены продукции текстильной, мебельной и пищевой промышленности.
Следует отметить, что в рамках ярмарки через Электронный кооперационный портал Центра цифровой трансформации, было заключено 607 соглашений о сотрудничестве на общую сумму 203,2 млрд сум, а также между субъектами малого и среднего бизнеса, желающими производить импортозамещающую продукцию подписано 18 меморандумов на сумму 25,1 млрд сум.
В то же время в ходе ярмарки также были проведены тематические презентации, направленные на повышение промышленного потенциала в отраслях и регионах, организованы встречи с местными производителями в формате B2B.