2022 yil 25-26 avgust kunlari Nukus shahrida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va Vazirlar Kengashi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Raqamli transformatsiya markazi bilan hamkorlikda hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi o‘tkazildi.
Tadbir marosimini Qoraqalpog‘iston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Baxitjan Xabibullayev ochib berdi. Unda sanoat va moliya kompaniyalar rahbarlari, tadbirkorlar, ishbilarmonlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘tkazilgan yarmarkada 1410 dan ortiq, shu jumladan 130 ta tarmoq va 1268 ta hududiy ishlab chiqarish korxonasi ishtirok etdi. Unda tabiiy va mineral resurslarni chuqur qayta ishlash, neft-kimyo sanoati mahsulotlari, qurilish materiallari, elektr energiyasi va elektr texnikasi, shuningdek, to‘qimachilik, mebel va oziq-ovqat sanoati mahsulotlari namoyish etildi.
Qayd etish joizki, yarmarka doirasida Raqamli transformatsiya markazining Elektron kooperatsiya portali orqali jami 203,2 mlrd so‘mlik 607 ta hamkorlik shartnomasi tuzildi, shuningdek, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik va o‘rta biznes sub'ektlari o‘rtasida 25,1 mlrd so‘mlik 18 ta memorandum imzolandi.
Shu bilan birga yarmarka davomida tarmoqlar va hududlarda sanoat salohiyatini oshirishga qaratilgan mavzuli taqdimotlar, mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan B2B formatida uchrashuvlar ham o‘tkazildi.

On August 25-26, 2022, a regional inter-sectoral industry fair was held in Nukus in cooperation with the Zhukurg Kengesi and Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the Ministry of investment and foreign trade of the Republic of Uzbekistan and the Digital Transformation Center.
The event was opened by the Minister of investment and foreign trade of the Republic of Karakalpakstan Bakhitjan Khabibullayev. It was attended by leaders of industrial and financial companies, entrepreneurs, businessmen and media representatives.
More than 1,410 enterprises, including 130 industries and 1,268 regional production enterprises, took part in the fair. It featured in-depth processing of natural and mineral Resources, products from the petrochemical industry, building materials, electricity and electrical equipment, as well as products from the textile, furniture and food industries.
It should be noted that within the framework of the fair, 607 cooperation agreements were concluded with a total of 203.2 billion soums through the Electronic cooperative portal of the Digital Transformation Center, as well as 18 memoranda of 25.1 billion soums between small and medium-sized businesses that expressed a desire to produce import substitutes.
At the same time, thematic presentations aimed at increasing industrial potential in networks and regions were held during the fair, as well as meetings with local producers in B2B format.