Joriy yilning 1-2 iyul kunlari Andijon viloyatidagi “Sayyora favvorasi” MChJ korxonasining binosida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Andijon viloyati hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning ochilish marosimida Andijon viloyati hokimi Shuhratbek Abdurahmonov, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Olimxon Rustamov, sanoat va moliya kompaniyalari rahbarlari, tadbirkorlar, ishbilarmonlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘tkazilgan yarmarkada 1500 dan ortiq, shu jumladan 97 ta tarmoq va 1438 ta hududiy ishlab chiqarish korxonasi ishtirok etib, unda qurilish materiallari, to‘qimachilik, avtomobilsozlik, elektr texnikasi va farmatsevtika sanoati mahsulotlari namoyish etildi. Shuningdek, tadbirda energetika, charm, ipak, mebel va oziq-ovqat sanoati korxonalari ham qatnashdi.
Yarmarka doirasida Raqamli transformatsiya markazining Elektron kooperatsiya portali orqali jami 312,7 mlrd so‘mlik 497 ta hamkorlik shartnomasi tuzildi, shuningdek, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari bilan 5,2 mlrd so‘mlik 8 ta memorandum imzolandi.
Bundan tashqari, yarmarka doirasida hududlarning iqtisodiy va boshqa sohalardagi salohiyatini oshirish, har jihatdan ularning rivojlanishini ta'minlashga qaratilgan loyihalar taqdimotlari, shuningdek, mahalliy ishlab chiqaruvchilar va xorijiy sarmoyadorlar bilan ochiq muloqot shaklida uchrashuv va muzokaralar o‘tkazildi.
Qayd etish joizki, bunday tadbirlar o‘tkazilishi iqtisodiyot tarmoqlari va hududlardagi korxonalarning sanoat salohiyatini yanada oshirish, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash, mahalliylashtirish va milliy brendlarni ilgari surishni kengaytirish hamda o‘z o‘rnida iqtisodiyot sektorida faoliyat olib boruvchi shaxslar o‘rtasida tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasi aloqalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

1-2 июля 2022 года в Андижанской области в здании предприятия ООО «Сайёра фаввораси» состоялась региональная межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, хокимиятом Андижанской области и Центром цифровой трансформации.
На церемонии открытия приняли участие хоким Андижанской области Шухратбек Абдурахмонов, заместитель министра инвестиций и внешней торговли Олимхон Рустамов, руководители промышленных и финансовых компаний, предприниматели, бизнесмены и представители средств массовых информаций.
В ярмарке участвовали более 1500 предприятий, в т.ч. 97 отраслевых и 1438 региональных производственных предприятий, были представлены товары строительных материалов, текстильной, автомобильной, электротехнической и фармацевтической промышленности. Также в мероприятии участвовали предприятия энергетической отрасли, кожевенной, шелковой, мебельной и пищевой промышленностей.
В рамках ярмарки через Электронный кооперационный портал Центра цифровой трансформации было заключено 497 договоров о сотрудничестве на общую сумму 312,7 млрд сумов, вместе с тем с субъектами малого и среднего бизнеса, желающими производить импортозамещающую продукцию подписано 8 меморандумов на сумму 5,2 млрд сумов.
Кроме того, в рамках ярмарки состоялись презентации проектов, направленных на повышение потенциала регионов в экономике и других отраслях, обеспечение их всестороннего развития, а также встречи в формате открытого диалога и переговоры зарубежных инвесторов с местными производителями.
Стоить отметить что, проведение таких мероприятий способствует дальнейшему повышению промышленного потенциала отраслей экономики и предприятий регионов, поддержке производства импортозамещающей продукции, расширению локализации и продвижению национальных брендов, а также дальнейшему укреплению отраслевых промышленных кооперационных связей среди лиц, осуществляющих деятельность в экономическом секторе.