Joriy yilning 26-27 may kunlari Namangan shahridagi “Barkamol avlod” sport majmuasida O'zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Namangan viloyati hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida tashkil etilgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo'lib o'tdi.
Ushbu tadbir ochilish marosimida Namangan viloyati hokimi Sh. Abdurazzoqov, Prezident maslahatchisi o'rinbosari G. Saidova, sanoat va moliya kompaniyalar rahbarlari, tadbirkorlar, ishbilarmonlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Qayd etish joizki, yarmarkada 1000 dan ortiq tadbirkorlar hamda 350 dan ziyod hududiy ishlab chiqarish korxonalari, jumladan, sanoat mahsulotlari milliy brendlari, to'qimachilik, charm-poyabzal, oziq-ovqat va mebelsozlik sohalari uchun mahsulotlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonalar qatnashdi.
E'tirof etish lozimki, o'tkazilgan yarmarka doirasida Raqamli transformatsiya markazi orqali jami 497,03 mlrd. so'mlik 507 ta hamkorlik shartnomasi tuzildi, shuningdek import o'rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari o'rtasida 529,5 mln. so'mlik 9 ta memorandum imzolandi.
Ta'kidlash kerakki, mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, sog'lom raqobat muhitini yaratish bobida qator islohotlar joriy etilmoqda. Albatta o'z o'rnida iqtisodiy taraqqiyotning ajralmas qismi bo'lgan mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo'llab-quvvatlash, milliy brendlarni ilgari surish hamda xalqaro maydonda ularning mavqei mustahkamlanishiga erishish juda katta ahamiyat kasb etadi.
Shunday ekan rivojlanish zanjirining qismi bo'lmish hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkalarini o'tkazishdan ko'zlangan asosiy maqsad – sanoat sohasidagi eng yangi texnologiyalar va ishlanmalarni targ'ib qilish, yangi ishbilarmonlik aloqalarini o'rnatish, bitimlar tuzish va natijada sanoat kooperatsiyasi bo'yicha yangi loyihalarni amalga oshirishdir.

26-27 мая т.г. в Намангане в спортивном комплексе «Баркамол авлод» состоялась межрегиональная межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, хакимиятом Наманганской области и Центром цифровой трансформации.
На церемонии открытия приняли участие хоким Наманганской области Ш. Абдураззаков, заместитель советника Президента Г. Саидова, руководители промышленных и финансовых компаний, предприниматели, бизнесмены и представители средств массовых информаций.
На прошедшей ярмарке участвовали более 1000 предпринимателей и 350 региональных производственных предприятий, в том числе предприятия, специализирующиеся на выпуске национальных брендов промышленной продукции, текстиля, кожевенно-обувной, пищевой и мебельной промышленности.
В рамках ярмарки, проведенной через Центр цифровой трансформации заключено 507 соглашений о сотрудничестве на общую сумму 497,03 млрд. сумов, а также с субъектами малого и среднего бизнеса желающие производить ипортозамещающую продукцию было подписано 9 меморандумов на сумму 529,5 млн. сум.
Необходимо отметить, что в нашей стране проводятся реформы, направленные на развитие предпринимательства и создание здоровой конкурентной среды. Безусловно, важно поддерживать местных производителей, которые являются неотъемлемой частью экономического развития, продвигать национальные бренды и укреплять их позиции на международной арене.
Поэтому основной целью проведения региональных межотраслевых промышленных ярмарок, являющихся частью цепочки развития, является продвижение новейших технологий и разработок в сфере промышленности, установление новых деловых контактов, заключение соглашений и реализация новых проектов по промышленной кооперации.