Joriy yilning 26-27 may kunlari Namangan shahridagi “Barkamol avlod” sport majmuasida O'zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Namangan viloyati hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida tashkil etilgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo'lib o'tdi.
Ushbu tadbir ochilish marosimida Namangan viloyati hokimi Sh. Abdurazzoqov, Prezident maslahatchisi o'rinbosari G. Saidova, sanoat va moliya kompaniyalar rahbarlari, tadbirkorlar, ishbilarmonlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Qayd etish joizki, yarmarkada 1000 dan ortiq tadbirkorlar hamda 350 dan ziyod hududiy ishlab chiqarish korxonalari, jumladan, sanoat mahsulotlari milliy brendlari, to'qimachilik, charm-poyabzal, oziq-ovqat va mebelsozlik sohalari uchun mahsulotlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonalar qatnashdi.
E'tirof etish lozimki, o'tkazilgan yarmarka doirasida Raqamli transformatsiya markazi orqali jami 497,03 mlrd. so'mlik 507 ta hamkorlik shartnomasi tuzildi, shuningdek import o'rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish istagini bildirgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari o'rtasida 529,5 mln. so'mlik 9 ta memorandum imzolandi.
Ta'kidlash kerakki, mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, sog'lom raqobat muhitini yaratish bobida qator islohotlar joriy etilmoqda. Albatta o'z o'rnida iqtisodiy taraqqiyotning ajralmas qismi bo'lgan mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo'llab-quvvatlash, milliy brendlarni ilgari surish hamda xalqaro maydonda ularning mavqei mustahkamlanishiga erishish juda katta ahamiyat kasb etadi.
Shunday ekan rivojlanish zanjirining qismi bo'lmish hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkalarini o'tkazishdan ko'zlangan asosiy maqsad – sanoat sohasidagi eng yangi texnologiyalar va ishlanmalarni targ'ib qilish, yangi ishbilarmonlik aloqalarini o'rnatish, bitimlar tuzish va natijada sanoat kooperatsiyasi bo'yicha yangi loyihalarni amalga oshirishdir.

On may 26-27, 2022, the regional inter-industry fair was held at the Barkamal generation sports complex in Namangan city, organized by the Ministry of investment and foreign trade of the Republic of Uzbekistan, the municipality of Namangan region and the Digital Transformation Center.
At the opening ceremony of this event, the governor of Namangan region Sh. Abdurazzakov, deputy presidential advisor G. Saidova, leaders of industrial and financial companies, entrepreneurs, businessmen and media representatives took part.
It should be noted that more than 1000 entrepreneurs and more than 350 regional production enterprises took part in the fair, including enterprises specializing in the production of products for national brands of industrial products, textile, leather-footwear, food and furniture industries.
It should be noted that within the framework of the Fair held, a total of 497.03 billion dollars were received through the Digital Transformation Center. 507 cooperation agreements were concluded, as well as 529.5 million between small businesses and private businesses, which expressed a desire to produce import substitutes. 9 memoranda of sum were signed.
It should be noted that a number of reforms are being introduced in the chapter on the development of entrepreneurship in our country, the creation of a healthy competitive environment. In its place, of course, it is of great importance to support domestic manufacturers, promote national brands and achieve the strengthening of their position in the international arena, which is an integral part of economic development.
Therefore, the main goal of holding regional inter – sectoral industrial fairs, which are part of the development chain, is to promote the latest technologies and developments in the industry, establish new business relations, conclude agreements and, as a result, implement new projects for industrial cooperation.