2022 yilning 3 mart kuni Jizzax shahridagi Olimpiya zaxiralari kolleji binosida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Jizzax viloyati hokimligi hamda Elektron kooperatsiya portali markazi hamkorligida qurilish materiallari, yengil sanoat, avtomobilsozlik, elektrotexnika, farmatsevtika sohalari uchun mahsulot-lar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan yirik va hududiy korxonalar ishtirokida Hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi o‘z ishini boshladi.
Yarmarkada 775 ta tarmoq va hududiy korxonalar ishtirok etishmoqda, shundan,142 ta korxona 3 ming turdan ortiq o‘z mahsuloti bilan qatnashayotgan bo‘lsa, 633ta korxona mahsulotsiz qatnashmoqda. Tarmoqlararo sanoat yarmarkalari doirasida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari bilan respublikadagi yirik sanoat tashkilotlari o‘rtasida tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasi aloqalarini yanada kengaytirish maqsadida joriy yilning mart oyidan noyabr oyigacha respublika hududlari bo‘yicha jami 14 ta Hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkalarini o‘tkazish reja qilingan.
Yarmarkada asosiy e’tibor mahsulot xarid qilish bo‘yicha shartnoma-larni shakllantirish bilan birga yirik sanoat tashkilotlari tomonidan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari bilan yarmarka doirasida texnik jihatdan hamkorlik qilish memorandumini tuzishi, hamkorlariga texnik shartlarni berishi, texnik hujjatlar va chizmalarni birgalikda ishlab chiqishi, shuningdek, mahsulot namunalarini ishlab chiqarishi, ularni sinovdan o‘tkazishi, mahsulotlar ishlab chiqarishni boshlashi va ularni sotib olish bo‘yicha bitimlar tuzishiga qaratiladi.
Bugungi kunda, Jizzax viloyatida 4000 ga yaqin sanoat korxonalari faoliyat ko‘rsatmoqda. Xususan, viloyatdagi sanoat korxonalarining o‘za-ro kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha olib borilgan sa’y-harakatlar hisobiga, 2021 yilda bu korxonalar o‘rtasida Elektron kooperatsiya portali orqali 159,6 mlrd so‘mlik mahsulotlar savdosi amalga oshirilgan.
Viloyatdagi yirik tarmoq sanoat korxonalaridan tashqari kichik biz-nes sanoati korxonalari tomonidan 2021 yilda 4,2 trillion so‘mlik (121,6%) sanoat mahsuloti ishlab chiqarilgan. Mahalliylashtirish dasturi doirasida ham 2020 yilda 684,8 mlrd. so‘mlik va o‘tgan 2021 yil yakuni bilan 3 trln 384,4 mlrd. so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan va ishlab chiqarish hajmi 4,9 barobarga oshirilishi ta’minlangan va 1 293 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratilgan.
Jizzax shahridagi ko‘rgazmada namoyish etilib, import qilinayotgan mahsulotlar namunalarini tadbirkorlik subektlari tomonidan o‘zlashtirish bo‘yicha B2B shaklida muzokaralar olib borish va hamkor-lik bitimlari tuzish jarayonlarida Elektron kooperatsiya portali mutaxassislari tomonidan amaliy yordam ko‘rsatiladi. Bo‘lib o‘tayotgan Hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi iqtisodiyot-ni erkinlashtirish va rivojlantirish, ishbilarmonlik muhitini yaxshi-lash, iqtisodiyot tarmoqlarining raqobatbardoshligini oshirish bo‘yicha tub islohotlarni amalga oshirishga qaratilgan Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasini “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yiliga oid Davlat dasturi to‘g‘risi-da”gi Farmoni ijrosini ta’minlash borasidagi tadbirlardan biridir.

3 марта 2022 года в здании колледжа Олимпийского резерва в городе Джизак при участии крупных и региональных промышленных предприятий, специализирующихся на производстве строительных материалов, легкой промышленности, автомобилестроении, электротехнике и фармацевтике, начала свою работу Региональная межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с Хокимиятом Джизакской области и Центром Электронного кооперационного портала.
В ярмарке приняли участие 775 отраслевых и региональных предприятия, 142 из которых демонстрируют более чем 3000 наименований продукций, а 633 предприятий участвуют без презентации продукций.
В рамках промышленных ярмарок для дальнейшего расширения межотраслевой промышленной кооперации между субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства и крупными промышленными предприятиями в разных регионах страны всего в период с марта по ноябрь текущего года планируется проведение 14 Региональных межотраслевых промышленных ярмарок.
Основными целями ярмарки является заключение договоров на закупку продукций, а также заключение меморандумов о техническом сотрудничестве между крупными промышленными предприятиями и субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства в рамках ярмарки, предоставление технических условий коллегам, совместная разработка технической документации и чертежей, а также изготовление образцов продукции, их испытания, начало производства и заключение договоров на их закупку.
В настоящее время в Джизакской области действуют около 4000 промышленных предприятий. В частности, благодаря усилиям промышленных предприятий региона по развитию кооперационных отношений, в 2021 году региональными промышленными предприятиями были реализованы продукции на общую сумму 159,6 млрд.сумов через Электронный кооперационный портал.
Помимо крупных промышленных предприятий области, представителями сектора малого бизнеса в 2021 году было произведено промышленной продукции на общую сумму 4,2 трлн.сумов (121,6%). В рамках программы локализации в 2020 году было произведено продукции на 684,8 млрд.сумов, к концу 2021 года на 3 трлн. 384,4 млрд.сум, следовательно объем производства был увеличен в 4,9 раза и было создано более 1293 новых рабочих мест.
Специалистами Электронного кооперационного портала будет оказана практическая помощь в процессе проведения переговоров в формате B2B и заключения договоров о сотрудничестве по осваиванию субъектами предпринимательства импортируемых и представленных на выставке образцов представленных на ярмарке в городе Джизак.
Региональная межотраслевая промышленная ярмарка направлена на либерализацию и развитие экономики, улучшение деловой среды, проведение радикальных реформ для повышения конкурентоспособности отраслей экономики и является одной из мер по обеспечению реализации Постановления О Государственной программе «Год обеспечения интересов человека и развития махалли» в рамках стратегического развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.