Samarqand viloyatida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va Tashqi Savdo Vazirligi, Samarqand viloyati hokimligi hamda Elektron kooperatsiya portali markazi hamkorligida hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi boʻlib oʻtdi.
Joriy yilning 14-15 aprel kunlari bo‘lib o‘tgan Hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasida turizm, gastronomik turizm, oziq-ovqat sanoati, mebelsozlik, elektrotexnika sanoati hamda gilam mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan 1 633 ta tarmoq va hududiy korxonalar 2 500 dan ziyod mahsulotlarning ko‘rgazmali namoyishlari bilan ishtirok etishdi .
Yarmarkada asosiy e’tibor mahsulot xarid qilish bo‘yicha shartnomalarni shakllantirish bilan birga yirik sanoat tashkilotlari tomonidan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari bilan yarmarka doirasida texnik jihatdan hamkorlik qilish memorandumini tuzish, hamkorlarga texnik shartlarni tushuntirish, texnik hujjatlar va chizmalarni birgalikda ishlab chiqishga qaratildi. Shuningdek, mahsulot namunalarini ishlab chiqarish, ularni sinovdan o‘tkazish, mahsulotlar ishlab chiqarishni boshlash va ularni sotib olish bo‘yicha bitimlar tuzishga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Samarqand viloyatida bo‘lib o‘tgan ko‘rgazmada namoyish etilgan va import qilinayotgan mahsulot namunalarini tadbirkorlik subyektlari o‘zlashtirishi, B2B shaklida muzokaralar olib borishi va hamkorlik bitimlarini tuzishi bo‘yicha Elektron kooperatsiya portali mutaxassislari amaliy yordam ko‘rsatdi.
Ushbu sanoat yarmarkasida Elektron kooperatsiya portali orqali umumiy hisobda 208 693,0 mlrd so‘mlik 828 ta o‘zaro hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi iqtisodiyotni erkinlashtirish va rivojlantirish, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, iqtisodiyot tarmoqlarining raqobatbardoshligini oshirish bo‘yicha tub islohotlarni amalga oshirishga qaratilgan Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yiliga oid Davlat dasturi to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosini ta’minlash borasidagi tadbirlardan biridir.

A regional intersectoral industrial fair was held in the Samarkand region, organized by the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan together with the Khokimiyat of the Samarkand region and the Center for Electronic Cooperation Portal.
The Regional Intersectoral Industrial Fair, held on April 14-15 this year, with an exhibition of more than 2,500 types of products, was attended by 1,633 industry and regional enterprises specializing in the production of products for tourism, gastronomic tourism, food industry, furniture and electrical production, carpet production.
The main objectives of the fair are the conclusion of contracts for the purchase of products, as well as the conclusion of memoranda of technical cooperation between large industrial enterprises and small businesses and private entrepreneurship within the framework of the fair, the provision of technical specifications to colleagues, the joint development of technical documentation and drawings, as well as the manufacture of product samples, their testing, the start of production and the conclusion of contracts for their purchase.
The specialists of the Electronic Cooperation Portal will provide practical assistance in the process of conducting negotiations in the B2B format and concluding cooperation agreements on the development by business entities of imported and exhibited samples presented at the fair in the Samarkand region.
Within the framework of the industrial fair in the Samarkand region, 828 cooperation agreements worth more than 208 693.0 billion were concluded through the Electronic Cooperation Portal.soums.
The regional intersectoral industrial Fair is aimed at liberalizing and developing the economy, improving the business environment, carrying out radical reforms to increase the competitiveness of economic sectors and is one of the measures to ensure the implementation of the Decree on the State Program "Year of Ensuring Human Interests and Mahalla Development" within the framework of the strategic development of New Uzbekistan for 2022-2026.