Bugun, 14 noyabr kuni Toshkent shahrida “O‘zekspomarkaz" milliy ko‘rgazmalar markazida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Toshkent shahar hokimligi hamda Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida tashkil etilgan Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi o‘z ishini boshladi.
Yarmarkadan ko‘zlangan maqsad mahalliy tadbirkorlar va ishlab chiqaruvchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ular o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yish hamda ichki bozorda yuqori talabga ega bo‘lgan mahsulotlarni mahalliylashtirishga alohida e'tibor berishga qaratilgan.
Yarmarka doirasida “O‘zekspomarkaz" milliy ko‘rgazmalar markazining to‘rt paviloni va ochiq maydonida 21 ta tarmoq va 14 ta hududning jami 944 ta korxonasi tomonidan 9 350 turdagi mahsulotlar ko‘rgazmasi namoyish etiladi. Ko‘rgazma pavilonlaridan tog‘-kon metallurgiyasi va kimyo, neftgaz, energetika va elektrotexnika, transport, telekommunikatsiya, farmatsevtika, qurilish materiallari va mebel, to‘qimachilik va charm sanoati mahsulotlari joy olgan.
14-17 noyabr kunlari 16 ta sanoat tarmoqlari tomonidan mahalliylashtirishni chuqurlashtirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirish imkoniyatlari bo‘yicha o‘z taqdimotlari havola etiladi.

Сегодня, 14 ноября 2022 года г. Ташкенте в национальном выставочном центре «Узэкспоцентр» начала свою работу Республиканская межотраслевая промышленная выставка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с хокимиятом г. Ташкент и Центром цифровой трансформации.
Целью ярмарки является оказание всесторонней поддержки местным предпринимателям и производителям, а также установление кооперационных отношений между ними и уделение особого внимания локализации продукции, пользующейся повышенным спросом на внутреннем рынке.
В рамках ярмарки, в четырех павильонах и на открытых площадках национального выставочного центра «Узэкспомарказ», будет представлено 9 350 видов продукции 944 предприятий 21 отрасли из 14 регионов республики, телекоммуникационной сферы, фармацевтики, строительных материалов и мебели, расположены изделия текстильной и кожевенной промышленности.
14-17 ноября 16 отраслей представят свои презентации о возможностях углубления локализации и расширения производственной кооперации.